Bridgestone Battlax Teknolojisi

Bridgestone Battlax Teknolojisi

HTSPC

Bridgestone, radyal motosiklet lastiklerinde 1×5 filament kauçuk ile izole edilmiş çelik (MSB) kullanan ilk lastik üreticisidir. Bu yeni teknoloji, rakipleri tarafından kullanılan izole edilmemiş çeliğe göre birçok avantaja sahiptir. MSB sayesinde lastik daha esnek hale gelir, darbe emiliminde azalma yaşamadan daha fazla stabilite sağlar ve lastiğin üzerindeki ısı oluşumunu azaltır.

DAR KAT

Bridgestone’un devrimsel nitelikteki dar kat üretimi virajlarda muhteşem tutuş, daha hızlı bir yol tutuş için optimum rijitlik ve yüksek hızlarda stabilite sunar. Bu eşsiz üretim tekniği ilk olarak Bridgestone’un Battlax lastiğinde kullanılmıştır.

DIŞ TOPUK DOLGUSU

Bu yeni jenerasyon topuk dolgusuı, sınırılı element metoduyla optimum güç dağılımı ve rijitlik dengesi vererek ideal yanak profilini ortaya çıkartır.

DIŞ SIRT & İÇ SIRT

Alt katmanlar desen sertliğini ve dayanımını kontrol eder ve şokların emilmesine yardımcı olur. En üstteki katman tüm hava şartlarında ve virajlarda mükemmel yol tutuş sağlamak için silika içerir.

MS KUŞAĞI

MSB yapısı lastiğin çevresel olarak tek bir kuşak tarafından sarılması anlamına gelir. Bu tek parçalı yapıdaki kuşaklar, dolgular ve bağlantıların üst üste binmesini engeller. MSB ile üretilmiş bir lastik geleneksel çapraz kuşaklı lastiklerden daha hafiftir ve daha dengelidir. Bu nedenle lastiğin içerisinde istenmeyen ısı oluşumunu engeller, stabil sürüş sağlar ve darbe emilimini artırır.battlax_lastik

Bir önceki yazımız olan Metzeler Tourance Next başlıklı konuda 100/90-19 57V, 110-90-19 sava motosiklet lastikleri ve 110/80R19 59V hakkında bilgiler verilmektedir.